Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE –  24 września 2023 r. ( XXV Niedziela Zwykła )

 1. Msze św. w niedzielę o godz.: 730, 900, 1030, 1200, 1700 i 1830 . W tygodniu Msze św. codziennie o 800, 1700  i 1830
 2. Wczoraj wieczorną Eucharystią zakończyliśmy Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na modlitwę, na piękną i wytrwałą adorację Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Bóg Zapłać !!!
 1. W najbliższym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzić będziemy:
 • w środę - wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera.
 • w czwartek - wspomnienie św. Wacława, męczennika.
 • w piątek - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
 • w sobotę         - wspomnienie św. Hieronima, kapłana i doktora Kościoła.
 1. W przyszła niedzielę rozpoczniemy już MIESIĄC PAŹDZIERNIK. W kościele jest to czas pięknej i wytrwałej modlitwy różańcowej, poświęcony kontemplowaniu tajemnicy Wcielenia i uwielbienia Matki Boga - naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego odmawiania Różańca. NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE W KOŚCIELE CODZIENNIE o godz. 7.30 – o prowadzenie modlitwy o tej godzinie prosimy wspólnoty: W poniedziałki i czwartki – Żywy Różaniec, we wtorki i piątki – wspólnotę Bożego Miłosierdzia, w środy i soboty -   Rycerstwo Niepokalanej. Przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00 modlitwę różańcową w poszczególne dni tygodnia poprowadzą: w poniedziałek – Wspólnoty  Kościoła Domowego; we Wtorek – Akcja Katolicka ; w Środę – Krąg Biblijny i Pomocnicy Maryi Matki Kościoła; w Czwartek – Ministranci, Akolici i Lektorzy ; w Piątek – członkowie poszczególnych grup i wspólnot wyznaczeni do adoracji wspólnotowej; w Sobotę – Kapłani;  w Niedzielę – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. RÓŻANIEC DLA DZIECI, MŁODZIEŻY SZKOLNEJ I ICH RODZICÓW codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Jeśli nie mamy możliwości by modlić się we wspólnocie kościoła, zachęcamy do codziennego odmawiania różańca w domach. Zbierajmy się rodzinnie wszyscy razem, zapalmy świece i odmawiajmy różaniec zawierzając siebie samych, swoje Rodziny, naszą Ojczyznę, Kościół i cały świat Matce Najświętszej.
 2. Jak co roku 28 września, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, odbywa się akcja "Koronka na ulicach miast świata". Zapraszamy do modlitwy wszystkich, by o tej samej godzinie, tego samego dnia, stanąć na ulicy, na więziennym dziedzińcu, przed swoim domem, biurem, miejscem pracy, szkołą, kościołem, aby połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wierni naszej parafii gromadzą się na modlitwie w czwartek o godz. 15.00 przy pomniku Jana Pawła II,  przy Alei jego imienia.

 

[ W tym roku towarzyszą nam intencje: 1. Za Kościół Boży, aby niestrudzenie bronił depozyt wiary. 2. Za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich. 3. O pokój na Ukrainie i na całym świecie. 4. Za więźniów w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie. 5. O powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów. 6. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych ].

 1. W poniedziałek spotkanie Kręgu Biblijnego.
 1. W niedzielę 1 października na Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste poświęcenie różańców, dzieciom, które przystąpią do I Komunii Św.  w dniu 11 maja 2024 roku.
 2. Spotkanie dla przygotowujących się do sakramentu bierzmowania 6 października (piątek) – 18.30 Msza święta, po niej spotkanie formacyjne?
 1. Ponawiamy nasze serdeczne zaproszenie kierowane do dziewczynek i chłopców, ale także do rodziców dzieci, do czynnego udziału w życiu Kościoła i parafii. Zapraszamy do śpiewu w Scholi – „Anielskie Nutki”, chłopców szczególnie do służby przy ołtarzu. Do liturgicznej służby ołtarza zapraszamy także młodych tatusiów – ojców, by dając dobry przykład służyli przy ołtarzu Chrystusa razem ze swoimi dziećmi. Próba Scholi w każdy piątek o godz. 17.00.
 2. Zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę 30 września o 10.30.
 3. Jak zawsze zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej.
 4. W piątek 29 września o poprowadzenie adoracji prosimy wszystkich członków Wspólnoty Żywego Różańca, a w piątek 6 października Scholę „Anielskie Nutki”, rodziców i bliskich dzieci.
 5. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 7.30 i 18.00. Codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 18.30
 6. Bożemu Miłosierdziu polecamy zmarłych : śp. Teresę Grodzicką, śp. Marię Martin, śp. Walerię Garniewicz oraz śp. Elżbietę Makowiecką                                                                     

Dobry Jezu a nasz Panie …

 

 

MODLITWA O POKÓJ ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. JANA PAWŁA II

 

Dobry Ojcze, nakazałeś ludziom, by czynili sobie ziemię poddaną. Dałeś przykazania, aby żyli spokojnie, bezpiecznie, w miłości. A ja tak często zapominam o tym, że przykazania mnie nie ograniczają, ale są dla mnie wielkim dobrem.

Święty Jan Paweł II powiedział, że "sprzeciwiając się planom Boga Stwórcy, człowiek wprowadza nieporządek, który niechybnie odbija się na reszcie stworzenia. Gdy człowiek nie żyje w pokoju z Bogiem, nie ma pokoju na ziemi".

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, papieża pokoju i pojednania, proszę Cię, Ojcze, o dar pokoju. Proszę o pokój w moim sercu, o pokój w mojej rodzinie, w mojej Ojczyźnie, na całym świecie. Nie pozwól, abym kiedykolwiek sprzeciwił się Twoim planom. I proszę o dar wiary dla rządzących, by i oni nie sprzeciwiali się Tobie.  Amen.

 

 

 

S U P L I K A C J A

Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami…

 1.   Od powietrza, głodu, ognia i wojny                W.  Wybaw nas Panie
 2.   Od nagłej i niespodzianej śmierci                   W.   Zachowaj nas Panie
 3.    My grzeszni Ciebie Boga prosimy                 W.   Wysłuchaj nas Panie

 
 

APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Pokój wam!

Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.

Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach.

Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem. 

Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu - nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary. W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych.

W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela: Pokój Wam!

Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz Biskup Wiesław

 Nowenna do błogosławionego ks. Stefana W Frelichowskiego. Plik PDF.

 

MODLITWA O OWOCE SYNODU

 

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.