Historia budowy kościoła pod wezwaniem WNMP w Toruniu.

Franciszkanie, którzy przybyli do Ziemi Chełmińskiej w 1239 roku utworzyli konwent toruński.

Budowę murowanego kościoła rozpoczęli  w 1343 roku.

Była ona prowadzona etapami zakończona została w końcu XIV wieku.

Długość kościoła 66 m, szerokość 25 m, wysokość  26,75 m

Wzniesiony kościół to jedna z najwspanialszych gotyckich budowli halowych  Polski północnej.

Nie posiadał wieży, lecz jedynie sygnaturki,  co było zgodne  z regułą zakonu.

Pierwotnie  każdą z trzech naw nakrywał osobny dach, który w 1798 roku zastąpiono  jednym ogromnym wspólnym dachem. Od  północy do kościoła przylegały zabudowania klasztorne, zbudowane w planie zbliżonym do litery H.

Kościół WNMP
(Kościół Wniebowzięcia NMP na rysunku Jerzego Steinera z 1740 roku)

Dawny południowy krużganek przekształcony został w dwukondygnacyjną nawę północną świątyni.

W 1557 roku  zakonnicy oddali miastu kościół i zabudowania klasztorne. Świątynia służyła  luteranom ze Starego Miasta a w zabudowaniach klasztornych  ulokowano założone w 1568 r. protestanckie gimnazjum.

W 1724 roku następstwie  "tumultu toruńskiego",  klasztor z kościołem powrócił do katolików i przekazany został bernardynom.. Kościół doznał poważnych uszkodzeń podczas oblężeń miasta w roku 1809 i 1813. Wyremontowano go  w latach 1825 -1830.

Po  kasacie zakonu bernardynów w 1821 roku budynki klasztorne przejęło miasto  i dokonało ich rozbiórki.

Witamy na stronie Parafii

Z RACJI PRZEPROWADZENIA KONIECZNYCH PRAC REMONTOWYCH
NA TERENIE PARAFII BIURO PARAFIALNE DO ODWOŁANIA
CZYNNE TYLKO W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH:

PONIEDZIAŁEK  16:00 - 17:00
ŚRODA               16:00 - 18:00
PIĄTEK               16:00 - 17:00

WSZYSTKIE SPRAWY DUSZPASTERSKIE PROSIMY ZGŁASZAĆ POD NUMEREM

TELEFONU: 663 387 219

W SPRAWACH ADMINISTRACJI CMENTARZA I POGRZEBU, PROSIMY O KONTAKT POD NUMEREM

TELEFONU: 506 629 912

- parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Toruń I, z siedzibą w Toruniu.

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu

Erygowana 1 kwietnia 1831
87-100 TORUŃ, ul. Panny Marii 2;

BIURO PARAFIALNE CZYNNE

PONIEDZIAŁEK  16:00 - 17:00
ŚRODA               16:00 - 18:00
PIĄTEK               16:00 - 17:00

WSZYSTKIE SPRAWY DUSZPASTERSKIE PROSIMY ZGŁASZAĆ POD NUMEREM

TELEFONU: 663 387 219

W SPRAWACH ADMINISTRACJI CMENTARZA I POGRZEBU, PROSIMY O KONTAKT POD NUMEREM

TELEFONU: 506 629 912

Konto parafialne:
Bank Spółdzielczy
83 9511 0000 2001 0000 0648 0001

Numer konta do wpłat za przedłużenie dzierżawy miejsca na cmentarzach:

49 9511 0000 0000 0648 2000 0020

Tytuł przelewu:  Imię i Nazwisko osoby pochowanej oraz lokalizacja grobu (sektor, rząd, miejsce)

Przykład wypełnienia druku przelewu bankowego:

druczek

Ruchy i Stowarzyszenia

Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich powstało dnia 26 X 1992 r. Liczy obecnie 56 członków. Zarząd Koła stanowią: prezes – Renata Kotuńska, wiceprezes – Maria Olszewska, sekretarz – Małgorzata Dykier, skarbnik – Józef Norkowski, członek zarządu – Gerard Kuzimski. Asystentem kościelnym naszego koła jest ks. prałat Józef Nowakowski

Rodzina Różańcowa

Pierwszym moderatorem grupy został mianowany ksiądz infułat Jerzy Zięba.

Ministranci i Lektorzy

Kim jest ministrant?

Ministrare (z łaciny) znaczy "służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo "ministrant" wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka to zorganizowana działalność katolików świeckich, która w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną zmierza do realizacji apostolskiego celu Kościoła.
Pomocnicy Maryi - Matki Kościoła

Każdy Pomocnik Maryi – Matki Kościoła:

Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej to według jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, całość życia katolickiego w nowej formie polegającej na łącznościi z Niepokalaną. Wszechpośredniczką naszą u Jezusa".
Cel i program Rycerstwa św. Maksymilian streścił w haśle:
"Zdobyć cały świat dla Niepokalanej Dziewicy, by Ona, a przez Nią Chrystus zakrólował w duszach wszystkich ludzi"

CHÓR PARAFIALNY

Próba chóru w każdą środę po Mszy św. o g. 18:30
Zapraszamy nowe osoby do śpiewu w chórze parafialnym!

Kontakt z Panem dyrygentem : 884 670 452

Domowy Kościół

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko- rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło Życie. DK zwraca szczególna uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem, stwarzając najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Czciciele Miłosierdzia Bożego

Doświadczenie Bożego Miłosierdzia otwiera serce na drugiego człowieka, pozwala spojrzeć ze współczuciem na jego nędzę, słabości, upadki i otwiera na to, by codziennie modlić się za tych, którzy nie odkryli Boga, którego "palą płomienie Miłosierdzia" wobec każdego z nas".

Duszpasterstwo Seniorów

Duszpasterstwo Seniorów zaprasza na spotkania formacyjne w każdą środę o g. 8.00 do kościoła a następnie do salki.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy

Człowieku zapracowany, opuść na chwilę Twoje zajęcia, uchyl się nieco od nawału Twych myśli i przyjdź na spotkania.